Táto stránka používa súbory cookies

Vážime si vaše súkromie a preto pred prehliadaním tejto stránky máte možnosť zistiť, na čo používame súbory cookies. V prípade, že súhlasíte s prednastavenými nastaveniami, kliknite na SÚHLASÍM (stránka si to zapamätá), v opačnom prípade prosím použite Zmeniť nastavenia, kde nájdete všetky potrebné informácie a možnosti.

SÚHLASÍM Zmeniť nastavenia

Kedy je potrebný znalecký posudok pri dedení nehnuteľnosti?

Znalecký posudok je odborný dokument, ktorý určuje nie trhovu hodnotu nehnuteľnosti, ale hodnotu vychádzajúcu podľa cien materiálov, práce, veku stavby a podobne. To znamená, že neberie do úvahy okolie nehnuteľnosti (rovnaká cena ak je nehnuteľnosť moderná, alebo výzorovo nepríťažlivá, nerieši, či je vyhľadávaná lokalita alebo taká, kde nikto nechce bývať a pod.). Pri dedičskom konaní je však ocenenie nehnuteľnosti potrebné, dokonca zo zákona nevyhnutné, no je aj iná alternatíva, ktorá je presnejšia, lacnejšia a pre dedičov výhodnejšia.

Bežné prípady, keď ohodnotenie treťou stranou nie je potrebné

Samotný notár pri dedičskom konaní môže oceniť nehnuteľnosť orientačne, najmä ak:

  • ide o jednoduchú nehnuteľnosť (byt, ktorých je v lokalite dostatok)
  • pozemky, podľa tabuliek
  • všetci dedičia súhlasia s hodnotou určenej notárom (napríklad na základe údajov dostupných na internete alebo orientačných tabuliek).

V takýchto prípadoch sa ocenenie zdedených nehnuteľnosti nevyžaduje, čo znižuje náklady na dedičské konanie, ale...

Situácie, keď je ocenenie nehnuteľnosti potrebné

1. Nezhody medzi dedičmi

Ak dedičia nesúhlasia s hodnotou nehnuteľnosti určenej notárom, ten musí akceptovať vypracovanie dedičškého ocenenia treťou - nestranou stranou. V prípade, že jeden z dedičov s danou výslednou sumou nesúhlasí, može dať vypracovať ďaľší svoj posudok a notár môže urobiť priemer zistených cien.

2. Komplikované alebo väčšie nehnuteľnosti

Pri nehnuteľnostiach s nejasnou hodnotou alebo nehnuteľnostiach, ktorých nie je na trhu dostatok.

3. Názor tretej strany

Väčšina notárov trvá na názore tretej strany a nechce určovať cenu nehnuteľnosti sám. Jeden z dôvodov je neskoršie možné platenie z rozdielu dane pri následnom predaji, prípadne možné ďalšie spory medzi dedičmi.

4. Možné a pravdepodobné následné súdne konanie

Ak je pravdepodobné, že sa dedičské konanie dostane na súd, dedičské ocenenie nehnuteľnosti bude dôležitý doklad pri pojednávaní a preto je viac než potrebné určiť cenu nezávislou treťou stranou.

Kto zabezpečuje a platí dedičské ocenenie nehnuteľnosti

Či sa už rozhodnete pre dedičské ocenenie zdedenej nehnuteľnosti cez súdneho znalca, alebo realitnú kanceláriu, vždy náklady znášajú dedičia v rovnakom pomere. Znalecký posudok býva niekoľkokrát drahší, ako ocenenie realitnou kanceláriou a navyše je väčšinou hodnota nehnuteľnosti nereálna, oproti aktuálnemu vývoju ceny na realitnom trhu. Výška ceny znaleckého posudku záleží vždy od typu nehnuteľnosti (rodinné domy sú väčšinou vyrazne drahšie) a ceny sa pohybujú približne medzi 180-350€. Realitné kancelárie si určujú cenu rovnakú (nezáleží od typu nehnuteľnosti), ale sa odvíja od počtu nehnuteľností. Ceny sú výrazne nižšie ako pri znaleckých posudkoch, nakoľko ide o časovo menej náročný úkon.

Záver

Ohodnotenie nehnuteľnosti pre potreby notára k dedičskému konaniu je nevyhnutné a vyžaduje si to zákon. Hlavne, ak nie ste dediči v priamom rade, prípadne nebola nehnuteľnosť vlastnená viac ako 5 rokov, odporúčame toto ocenenie nepodceniť a obrátiť sa práve na realitnú kanceláriu, ktorá vám dá potvrdenie o cene k danému dátumu a situácii na realitnom trhu. V opačnom prípade sa budete tešiť, že ste ušetrili pár stoviek na poplatku u notára, ale je možné, že na daniach zaplatíte štátu zbytočne tisíce, ba až desaťtisíce eur navyše.

Prečítajte si naše články

Dedičské konanie - rady a tipy